BOYS SWIMMING & DIVING
Johnson County meet
At Indian Creek
Team scores: 1. Franklin 478, 2. Center Grove 408, 3. Whiteland 381, 4. Indian Creek 359, 5. Greenwood 181
200 medley relay: 1. Franklin (Cade Oliver, Michael Couet, Griffin Edwards, Jacob Destrampe) 1:35.16*, 2. Indian Creek 1:39.12, 3. Center Grove 1:45.01
200 freestyle: 1. Destrampe (F) 1:44.23, 2. Brenden Gough (W) 1:46.17, 3. Mac Ratzlaff (IC) 1:47.16, 4. Brady Ferguson (CG) 1:50.98, 5. Tony Gipson (CG) 1:51.84
200 IM: 1. Oliver (F) 1:55.51*, 2. Barrett Daily (F) 2:02.42, 3. Nolan Reed (IC) 2:04.34, 4. Raiden Finchum (CG) 2:08.04, 5. Clay Key (IC) 2:11.43
50 freestyle: 1. Tucker Brock (IC) 21.74, 2. Couet (F) 21.87, 3. Max Kramer (F) 21.95, 4. Brock Lock (F) 22.52, 5. John Hasquin (CG) 23.30
Diving: 1. Gauge Creech (F) 448.60, 2. Austin Adkins (W) 386.15, 3. Collin Barton (W) 369.05, 4. Matt Frazier (F) 269.30, 5. Bailey McMahon (W) 254.10
100 butterfly: 1. Brock (IC) 50.40*, 2. Edwards (F) 53.20, 3. Gipson (CG) 53.64, 4. Shane O’Sullivan (F) 54.36, 5. Danny Carlson (IC) 56.64
100 freestyle: 1. Kramer (F) 48.56, 2. Lock (F) 48.88, 3. Chase Smith (IC) 49.61, 4. Key (IC) 50.30, 5. Trent Fischer (CG) 52.12
500 freestyle: 1. Destrampe (F) 4:41.07, 2. Oliver (F) 4:46.64, 3. Ratzlaff (IC) 4:51.95, 4. Gough (W) 4:57.47, 5. Ferguson (CG) 5:01.79
200 freestyle relay: 1. Franklin (Couet, Kramer, Lock, O’Sullivan) 1:28.61*, 2. Center Grove 1:34.15, 3. Indian Creek 1:35.58
100 backstroke: 1. Edwards (F) 54.31, 2. Reed (IC) 55.05, 3. Cody Hart (IC) 56.14, 4. Smith (IC) 56.94, 5. Ethan Pheifer (F) 57.75
100 breaststroke: 1. Couet (F) 57.51*, 2. Finchum (CG) 1:02.50, 3. Daily (F) 1:03.17, 4. Vincent Valde (CG) 1:06.70, 5. Wyatt Sell (W) 1:07.67
400 freestyle relay: 1. Franklin (Couet, Lock, Pheifer, Destrampe) 3:10.21*, 2. Indian Creek 3:16.51, 3. Center Grove 3:21.68
Swimmer of the Meet: Destrampe (F)
* – meet record
GIRLS SWIMMING & DIVING
Johnson County meet
At Indian Creek
Team scores: 1. Franklin 486, 2. Center Grove 374, 3. Indian Creek 373, 4. Whiteland 319, 5. Greenwood 265, 6. Greenwood Christian 19
200 medley relay: 1. Franklin (Jessie Fraley, Ali Terrell, Anna McCahill, Gracey Payne) 1:48.14, 2. Indian Creek 1:51.10, 3. Greenwood 156.55
200 freestyle: 1. Carla Gildersleeve (F) 1:54.09, 2. Sarah Hoffman (F) 1:57.05, 3. Fraley (F) 1:59.49, 4. Sam Keymon (IC) 2:02.87, 5. Payton Allison (IC) 2:02.92
200 IM: 1. Terrell (F) 2:09.53, 2. McCahill (F) 2:12.80, 3. Grace Nuhfer (G) 2:15.27, 4. Lori McCormick (IC) 2:15.60, 5. Grace Fisher (W) 2:16.54
50 freestyle: 1. Gracey Payne (F) 24.60, 2. Bella Ratzlaff (IC) 24.95, 3. Lexi Wilhoit (IC) 25.08, 4. Ella Pheifer (F) 25.39, 5. Kabria Chapman (F) 25.95
Diving: 1. Sarah Kempf (CG) 391.55, 2. Faith Jackson (G) 371.10, 3. Kenzie Mills (CG) 338.70, 4. Sierra Bowman (IC) 324.50, 5. Sarah Taylor (W) 278.00
100 butterfly: 1. Gildersleeve (F) 56.90, 2. McCahill (F) 58.72, 3. Nuhfer (G) 59.05, 4. Devin Trammell (CG), 5. Lexy Burge (IC) 1:02.02
100 freestyle: 1. Payne (F) 54.42, 2. Ratzlaff (IC) 55.39, 3. Sam Keymon (IC) 55.89, 4. Pheifer (F) 56.44, 5. Addison Daily (W) 57.71
500 freestyle: 1. Hoffman (F) 5:13.87, 2. Lina Caudill (F) 5:18.51, 3. Allison (W) 5:20.43, 4. Alexandra Halle (W) 5:30.27, 5. Avery Herring (W) 5:32.39
200 freestyle relay: 1. Franklin (Payne, Pheifer, Terrell, Fraley) 1:39.84, 2. Indian Creek 1:40.46, 3. Greenwood 1:46.06.
100 backstroke: 1. Fraley (F) 59.08, 2. Wilhoit (IC) 1:00.15, 3. Burge (IC) 1:00.99, 4. Lillian Lacy (F) 1:02.60, 5. Gracie Marsh (CG) 1:06.53
100 breaststroke: 1. Terrell (F) 1:05.62, 2. Chapman (F) 1:07.47, 3. McCormick (IC) 1:08.76, 4. Lissy Vanette (IC) 1:09.87, 5. Kendall Shoemaker (CG) 1:12.69
400 freestyle relay: 1. Franklin (Gildersleeve, Hoffman, Pheifer, Fraley) 3:41.51, 2. Indian Creek 3:48.40, 3. Center Grove 3:52.72
Swimmer of the Meet: Terrell (F)
WRESTLING
Johnson County meet
At Indian Creek
Team results
Franklin 36, Indian Creek 30
Greenwood 42, Whiteland 39
Indian Creek 52, Greenwood 22
Center Grove 62, Whiteland 17
Center Grove 42, Indian Creek 31
Franklin 54, Greenwood 17
Center Grove 51, Greenwood 18
Franklin 60, Whiteland 12
Indian Creek 46, Whiteland 30
Franklin 40, Center Grove 30
Individual champions
106: Jake Bechert, Franklin
113: Trent Watkins, Indian Creek
120: Alex Petro, Center Grove
126: Juron Franklin, Greenwood
132: Owen Sego, Indian Creek
138: Brad Trietsch, Indian Creek
145: Luke Richardson, Whiteland
152: Jake Schrader, Greenwood
160: Gleason Mappes, Center Grove
170: Jonah Hays, Center Grove
182: Nick Willham, Greenwood
195: Grant Goforth, Indian Creek
220: Ryan Hammond, Whiteland
285: Manny Cheam, Franklin
Most Outstanding Wrestler: Petro (CG)
GIRLS BASKETBALL
Pike 56, Center Grove 49
Center Grove;7;12;11;19;—;49
Pike;14;12;18;12;—;56
Center Grove (10-2): Ella Thompson 3-6 1-1 7, Cassidy Hardin 11-20 2-4 31, Claire Rake 0-1 0-0 0, Ashley Eck 1-3 0-0 3, Amy Davis 2-3 0-0 4, Emily Rake 0-0 0-0 0, Mary Wilson 2-3 0-0 4, Karinna Frankel 0-3 0-0 0. Totals: 19-39 3-5 49.
Pike (12-1): Mikia Keith 2-5 4-4 8, Joslynn Spears 0-0 0-0 0, Eniya Madden 1-4 1-2 3, Michaela White 10-15 2-2 22, Mariah Brown 1-2 3-4 5, Desa Geisler 2-6 2-2 8, Kinnidy Garrard 5-8 0-1 10. Totals: 21-40 12-15 56.
3-point goals: Center Grove 8 (Hardin 7, Eck), Pike 2 (Geisler 2).
BOYS BASKETBALL
Center Grove 61, Avon 35
Center Grove;21;11;20;9;—;61
Avon;11;11;4;9;—;35
Center Grove (7-1): Ben Nicoson 2 0-0 6, Nate McLain 2 0-0 6, Ben Greller 2 0-0 6, Spencer Piercefield 2 0-0 6, Brenden Williamson 0 1-2 1, Justin DeGraaf 0 0-0 0, Cam Petty 1 0-0 3, Joey Klaasen 2 0-2 4, Trayce Jackson-Davis 9 3-5 21, Noah Gillard 0 1-2 1, Caleb Tidd 0 0-0 0, Lucas Doyle 2 0-0 4, Cameron Fresher 1 0-0 3. Totals: 23 5-11 61.
Avon (0-6): Saravia 1 0-0 3, Baylor 0 0-0 0, Stone 1 0-0 3, Davis 2 0-0 4, Rinehart 5 0-0 11, McBride 1 0-0 2, Miller 1 0-0 3, Berry 1 0-0 3, Jennings 1 0-0 2, Brown 0 0-0 0, Short 0 0-0 0, Brewer 0 4-6 0. Totals: 13 4-6 35.
3-point goals: Center Grove 10 (Nicoson 2, McLain 2, Greller 2, Piercefield 2, Petty, Fresher), Avon 5 (Saravia, Stone, Rinehart, Miller, Berry).